KOBİ Gelişim Destek Programı ya da bilinen kısaltmasıyla KOBİGEL, küçük ve ortak ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının artması ve uluslararası düzeyde rekabet ederek, etkinliklerinin artırılması amacıyla verilen sağlanan KOSGEB desteğidir. Bu desteğin temel amaçlarından biri küçük ve orta ölçekli olan işletmelerin sağladıkları katma değerin artması için hazırladıkları projelerin desteklenmesidir.

Bu doğrulta 13 Aralık 2022’de açıklanan KOBİ Gelişim Destek Programı için 11 Ocak 2023 yılına kadar başvuru yapılabilmektedir. KOSGEB tarafından sağlanan bu desteğin toplam miktarı 2 milyon TL’yi bulmaktadır. Peki, KOGİGEL kapsamında projenizle başvuru yaparak hangi teşviklerden faydalanabilirsiniz? Kimler başvuru yapabilir? Tüm bu soruların yanıtlarını sayfamızda bulabilir, programa ilişkin merak ettiğiniz detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KOBİ Gelişim Destek Programı’na Kimler Başvurabilir?

KOBİGEL kapsamında imalat sanayi sektöründe faaliyetlerine devam eden küçük ve orta ölçekli işletmelerin projelerine belirli teşvikler verilmektedir. Bu teşvikler işletmelerin rekabet güçlerinin artmasını hedefler. Proje teklif çağrısıyla birlikte, küçük ve orta boyutlu işletmelerin modern teknolojilere kavuşması, üretim süreçlerini kalite standartlarına uygun hale getirmesi ve imalat sektöründe yer alan KOBİ’lerin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet ederek, katma değeri artırması hedeflenmektedir. Bu hedefler doğrultusunda KOSGEB, 13 Aralık 2022 ve 11 Ocak 2023 tarihleri arasında KOBİGEL başvurularını kabul etmektedir.

KOBİ Gelişim Destek Programı’na başvuru yapmak isteyen işletmelerin şu koşulları karşılaması gerekir;

  • KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı ve KOBİ Beyannamesiyle onaylı olarak KOBİ ölçeğinde işletme olmaları,
  • NACE REV 2 sınıflandırmasına bağlı olarak imalat sanayi sektöründe faaliyet göstermeleri,
  • Başvuru yapacak olan işletmelerin 2021 yılında bilanço esasına bağlı olarak defter tutması,
  • Teklif edilecek olan proje bütçesinin, 2021 yılı net satış hasılatını geçmemesi gerekir.

KOBİGEL Kapsamında Destekler Nelerdir?

KOSGEB tarafından açıklanan KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında, geri ödemesiz olarak verilen destek üst limiti 200 bin TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra ise geri ödemeli olarak 1.7 milyon TL destek sağlanmaktadır. Projenize bağlı olarak alabileceğiniz destek toplamda 2 milyon TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Projenize bağlı olarak destek oranları farklılıklar arz edebilir. Personel dışındaki toplam giderler için yüzde 85 oranında destek verilmektedir. Bununla birlikte bu orana bağlı olarak hesaplanan desteğin tamamı teminat karşılığında geri ödemeli olarak verilmektedir.

Başvuru yapabilmeniz için proje süresinin en az 8 ay, en fazla ise 12 ay olması gerekir. Erken ödeme yapmanız halinde, kurul tarafından uygun görülen geri ödemeli desteğin yüzde 50’sine kadarı erken ödeme ve KOSGEB bütçe olanakları dahlinde yapılabilmektedir.

Personel Gideri Desteği

Projenizin kapsamına bağlı olarak en fazla iki yeni personel için destekten faydalanabilirsiniz. Bu destek toplamda 200 bin TL’ye kadardır ve geri ödemesiz olarak verilir.

Makine ve Teçhizat Giderleri Desteği

Modern bir üretim sistemi kurmak adına satın alacağınız makine ve teçhizatlar yeni olmak zorundadır. Bu giderleriniz için 1.2 milyon TL’ye kadar geri ödemeli destek sunulmaktadır.

Yazılım Giderleri Desteği

Projenize bağlı olarak, proje süresi içindeki zaman sınırlı lisanslama, buluttan erişimle kullanım da dahil olmak üzere tüm yazılım giderleriniz desteklenmektedir. Yazılım satın alınması ve kiralanması gibi süreçlerin yanı sıra yazılıma ilişkin olarak eğitim ve danışmanlık giderleri de toplamda 300 bin TL’ye kadar geri ödemeli olarak desteklenir.

Hizmet Alım Giderleri

KOBİGEL kapsamında projenizle yapacağınız başvuru için sağlanan son destek hizmet alım giderleridir. Eğitim giderleri, belgelendirme giderleri, danışmanlık giderleri, test ve analiz giderleri ile proje hazırlama danışmanlığı giderleri 200 bin TL’ye kadar geri ödemeli olarak desteklenmektedir.

KOBİGEL Desteği ve Alkan Danışmanlık ile İşletmenizi Geliştirin

KOBİGEL desteklerinden faydalanmak, birçok zaman karmaşık işlemler gerektirir. Başvuru sürecinde yapacağınız hatalar ve eksiklikler, destek almanıza engel olacaktır. Bu sebeple KOSGEB destek ve hibe programlarına başvurmadan önce profesyonel bir destek almanız faydalı olacaktır.

Alkan Danışmanlık olarak, işletmenizi geliştirmeniz için başvuru yapacağınız KOBİGEL sürecinin başından sonuna kadar yanınızdayız. Uzman ve deneyimli kadromuz, başvuru sırasında olası sorunları önceden tespit ederek, çok daha sağlıklı ve doğru bir başvuru süreci geçirmenizi sağlayacaktır. Siz de KOBİGEL desteğinden faydalanarak geleceğe yatırım yapmak için bizimle arayabilir ve tüm sürece ilişkin detaylı bilgi alabilirsiniz.